Škodlivé látky v kosmetice

31.01.2018

Dnes jsem se rozhodla seznámit vás s něčím, co u kosmetiky zpravidla málokdo řeší a vnímá, narozdíl třeba od potravin. Konkrétně jde o to, co se skrývá pod všemi zkratkami a složitými názvy ve složení kosmetických produktů. 

Upřímně, kdo z vás věnuje pozornost složení kosmetických produktů. Kdo si projde ty titěrné štítky se seznamem látek, jejichž názvy připomínají spíše zaklínadla z lexikonu kouzel? Přiznejme si dámy, o tom, zda konkrétní výrobek koupíme či nikoli zpravidla rozhoduje značka, cena nebo např. vůně. 

Pravdou ovšem je, že stejně jako u jídla, tak také u kosmetiky výrobci všemožně experimentují a přidávají látky, které našemu zdraví rozhodně neprospívají. Některé látky, které v kosmetice najdete slouží jen k tomu, aby produkty buď déle vydržely, měli lepší konzistenci nebo zlepšili vůni a nehledí při tom ani na spotřebitele a už vůbec ne na přírodu.

V tomto blogu bych se chtěla zaměřit hlavně na látku, která se nazývá BHT - butylhydroxytoluen. BHT je syntetická sloučenina, která se používá jako antioxidant a konzervant. V potravinářství se používá pod kódem E321. Tato látka se používá v tukových a olejových složkách, protože zamezuje jejich žluknutí. BHT se vyrábí z vedlejších produktů vznikajících při zpracování ropy. Jde tedy o uměle vyrobenou látku. 

BHT dnes můžete najít v různých druzích kosmetiky ať už jsou to sprchové gely, vůně, krémy, odličovače pleti, deodoranty nebo v dekorativní kosmetice. Úkolem této látky v kosmetice je, jak jsem již zmiňovala výše, konzervovat, zvýraznit vůni a maskovat zápach. 

A nyní se dostanu k tomu, proč se této látce ideálně úplně vyhnout. BHT je toxická látka, má prokazatelně karcinogenní účinky, může způsobovat alergie, ekzémy nebo kopřivku. Studiemi na zvířatech bylo prokázáno, že BHT může lidskému organismu způspbovat řadu poruch - toxické účinky na játra, plíce, ledviny a vaječníky. V lidském těle se dobře váže na tuky a koncentruje se v jaterní tkáni. BHT je také zcela nevhodná pro přírodní kosmetiku.

Já sama se snažím maximálně vyhýbat všem výrobkům, v jejichž složení se tato látka nachází. BHT se dá velmi dobře nahradit jinými látkami, které mají stejné vlastnosti, ale jsou zdravotně nezávadné, jako např. Tocopherol.

Doporučuji všem, aby při nákupu jakéhokoli kosmetického výrobku věnovali pozornost jeho složení stejně, jako to dnes již většina z nás dělá u jídla. Pokud chceme pečovat o svoje vlastní zdraví, ale také o přírodu, je to důležitá věc, které je třeba věnovat pozornost. Bohužel i v této oblasti se mnohdy staví marketing a zisky velkých značek nad zdraví a bezpečí spotřebitelů.

Věřím, že vám dnešní článek alespoň trošku rozšířil obzory a příště až půjdete do drogerie, či parfumerie, vzpomenete si na to, že by bylo fajn se vyhnout všemu, co v sobě BHT ukrývá a čtení etiket kosmetiky se pro vás stane rutinou, tak jako pro mne:-) Uděláte tím zcela jistě radost svému tělu a hlavně zdraví.

Jana